Dietetyk online

Dlaczego dietetyk online?

Jak wybrać dobrego dietetyka?

Dietetyk przede wszystkim powinien mieć ukończone studia wyższe (licencjackie bądź magisterskie) na kierunku dietetyka. Wszelkie kursy czy własne doświadczenie (“schudłem 20 kilogramów w miesiąc, teraz będę odchudzać innych”) nie dają jakichkolwiek podstaw, by dana osoba mogła tytułować się dietetykiem.

Dobry dietetyk zawsze poprosi Cię o przesłanie bieżących wyników badań i nie zacznie układania jadłospisu bez wglądu w nie. Co więcej, praca nad jadłospisem zazwyczaj zajmuje trochę czasu. Jeśli więc otrzymasz swoją dietę zaraz po dokonaniu wpłaty lub przesłaniu ankiety żywieniowej, może to oznaczać, że niestety Twój jadłospis nie jest dobrany indywidualnie.

dietetyk online
Jestem dyplomowanym dietetykiem – ukończyłam studia na kierunku dietetyka, specjalności dietoterapia. Należę również do prestiżowego amerykańskiego stowarzyszenia Academy of Nutrition and Dietetics, zrzeszającego wyłącznie dietetyków po studiach lub w trakcie studiów.

Indywidualnie dobrany jadłospis

Dlaczego to takie ważne, żeby jadłospis był dobrany indywidualnie i dlaczego wielu dietetyków podkreśla, że ich plany żywieniowe są dopasowane do danego pacjenta?

Przede wszystkim chodzi o preferencje pacjenta. W indywidualnie dobranym planie żywieniowym nie znajdziesz produktów, których nie lubisz. Jeśli nie masz piekarnika – nie będzie w Twoim jadłospisie potraw pieczonych. Produkty będą dla Ciebie łatwo dostępne, a długość przygotowywania potraw dopasowana do Twoich możliwości czasowych.

Indywidualnie dobrany plan żywieniowy to również gwarancja, że dieta będzie maksymalnie dostosowana do potrzeb Twojego organizmu. Jadłospis powinien pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze – oczywiście, w miarę możliwości. Przy dietach wegańskich konieczna będzie między innymi suplementacja witaminy B12. Dobry dietetyk nie zaleci Ci wykupienia suplementów za kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych. Dieta powinna być na tyle dobrze zbilansowana, żeby ograniczyć suplementację do minimum.

dietetyk online
Jeśli lubisz śniadania na słodko – dietetyk online takie Ci zaproponuje. Oczywiście, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych.

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka online?

Przygotuj bieżące wyniki badań. Taka zupełna podstawa to: morfologia krwi, profil lipidowy (lipidogram), glukoza na czczo, TSH. Czasami laboratoria proponują zestawy badań – na przykład “Dla kobiet” lub “Dla mężczyzn”. Jest to bardzo korzystne cenowo – w pakiecie zazwyczaj znajduje się kilka lub kilkanaście podstawowych badań, które będą przydatne podczas wizyty u dietetyka.

Jeśli chorujesz na coś przewlekle, masz jakieś nietolerancje lub alergie pokarmowe – poinformuj o tym dietetyka, a on powie, jakich wyników badań potrzebuje, aby ułożyć Ci prawidłowo zbilansowany jadłospis.

Przed wizytą u dietetyka online powinieneś również wypełnić trzydniowy dzienniczek żywieniowy. Wystarczy, że przez kolejne trzy dni będziesz notować co i o której godzinie jadłeś. To da dietetykowi pogląd na to, jak się dotychczas odżywiałeś. Pamiętaj, żeby uczciwie wszystko zapisywać. Będzie to pomocne przy ułożeniu skutecznego planu żywieniowego.

Dietetyk online oferuje zazwyczaj kilka rodzajów usług. Zapoznaj się z cennikiem oraz opisem każdej usługi i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada. Wielu pacjentów pyta się mnie, co jest najlepsze na sam początek. Wszystko zależy od tego, czy:

  • potrafisz sam sobie narzucić dyscyplinę (jeśli tak – wystarczą zalecenia żywieniowe; jeśli nie – dobrym wyborem będzie jadłospis),
  • nie boisz się monotonii (wybierz wtedy jadłospis tygodniowy i powtarzaj go przez kilka tygodni),
  • chcesz mieć stały kontakt z dietetykiem (pomaga to maksymalnie dopasować jadłospis do Twoich potrzeb – w razie potrzeby dietetyk dokonuje drobnych modyfikacji diety).

Sprawdź, jakie propozycje przygotowałam dla Ciebie: CENNIK USŁUG

Podsumowanie

Dobry dietetyk online to taki, który na podstawie dostarczonych przez Ciebie informacji ułoży najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb dietę. Szukaj dietetyka po studiach, a nie po kursie czy szkoleniu.

Powodzenia,

Ewa Zduńczyk – skuteczny dietetyk online.

Może tobie się spodobać

Jedzenie intuicyjne – zaufaj swojemu organizmowi

Jedzenie intuicyjne (ang. intuitive eating, IE) to wsłuchanie się w swój organizm i odpowiadanie na jego potrzeby. Nie zajadanie emocji, nie przejadanie się, nie jedzenie w pośpiechu, ale reagowanie na uczucie głodu. To coś nieco innego niż świadome jedzenie (ang. mindful eating), ale równie ważne i niezbędne w procesie poprawy

Czytaj więcej

Dietetyk online

Dlaczego dietetyk online? Jak wybrać dobrego dietetyka? Dietetyk przede wszystkim powinien mieć ukończone studia wyższe (licencjackie bądź magisterskie) na kierunku dietetyka. Wszelkie kursy czy własne doświadczenie (“schudłem 20 kilogramów w miesiąc, teraz będę odchudzać innych”) nie dają jakichkolwiek podstaw, by dana osoba mogła tytułować się dietetykiem. Dobry dietetyk zawsze poprosi

Czytaj więcej

Nasycone kwasy tłuszczowe – czy faktycznie są zabójcze dla naszego organizmu?

Nasycone kwasy tłuszczowe nie zawierają podwójnego wiązania pomiędzy cząsteczkami węgla. W pokojowej temperaturze mają przeważnie postać stałą. Występują przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Powszechnie uważa się, że nasycone kwasy tłuszczowe stanowią głównie źródło energii dla organizmu, często mówi się, że są to jedynie „puste kalorie”. Uznaje się również, wykazują

Czytaj więcej